Zahřívající koření – v Tradiční čínské medicíně je zázvor již tisíce let považován za zahřívající koření, proto se zázvorový čaj popíjí hlavně v chladném období roku. Ovšem máte-li na něj chuť v létě, kdy venku vysloveně lije jako z konve a ochladilo se z třiceti na patnáct stupňů Celsia, bude čaj ze zázvoru vhodným společníkem i jako prevence před nachlazením. Prudké teplotní výkyvy v letním období nesvědčí nikomu a zázvor je v takové chvíli dobrý partner.
Kyselina chlorovodíková – kdybyste si dali tu práci a zabrousili na webové stránky některých léčitelů, co mají opravdu dobré výsledky a nejsou to vyslovení šarlatáni, co vaří z vody, zjistíte, že zpravidla propagují jednu z nejdůležitějších podmínek zdraví lidského organismu, a sice dostatek kyseliny solné (chlorovodíkové) v žaludku. Ta zajišťuje dobré trávení a likvidaci patogenů, co přichází do žaludku s potravou. Bez této kyseliny není život – to tvrdili již staří Egypťané. A právě zázvorový čaj je jednou z možností, jak její tvorbu podpořit. Doporučujeme vám do stravy zařadit (ve vhodnou chvíli) i chilli papričky (kajenský pepř) a také syrovou červenou řepu – obě tyto potraviny rovněž zvyšují tvorbu HCl v žaludku. A co je možná pro vás překvapením, právě její dostatek (nikoli potlačení její tvorby) je vynikající prevencí proti vředové chorobě.
Antioxidanty – v zázvoru jsou obsaženy látky, působící jako rostlinné antioxidanty. Stimulují imunitní systém a napomáhají s léčbou civilizačních chorob. Zázvor je přírodní lék takřka na všechno, i když samozřejmě je to jen podpůrný prostředek k vyvážené stravě a ke zdravému životnímu stylu. Můžete jej nabídnout i vaší návštěvě a komukoli jinému, s kým trávíte volný čas nebo dobu strávenou na pracovišti. A zázvor hlavně není návykový, neobsahuje kofein ani jiné lehké drogy a můžete jej popíjet i pravidelně.