Také nemáte rádi černou barvu? Ona to vlastně není barva, černá se nevyskytuje v barevném spektru světelné energie, každopádně v některých případech svůj význam má. Například u solárních panelů nebo solární sprchy u bazénu, kde pohlcuje teplo a světlo a akumuluje jej pro využití při ohřevu vody. Černá je také vhodná pro zhotovení černé solární plachty Chlorito na hladinu bazénu.
Solární plachta černé barvy prohřívá vrchní vrstvu vody a tím jí zároveň izoluje a udržuje její vnitřní teplotu na potřebné hodnotě, nebo tím alespoň přispívá k jejímu pomalejšímu ochlazování. Tímto způsobem lze ušetřit za ohřev vody a přispět k příjemnějšímu pobytu v bazénu. Plachta tu má ale i další význam, dokáže uspořit mnohem více peněz jiným způsobem, a sice snížením vodního výparu neboli množstvím odpařené vody do ovzduší. Může se to zdát jako nesmysl, ale posuďte sami:
Každý den se z jakékoli vodní plochy v přírodě (i v domácnosti) vypaří do vzduchu zhruba pět litrů vody na čtvereční metr, plus mínus nějaké decilitry s ohledem na vlhkost vzduchu a jeho teplotu. Toto je zpočátku opravdu zanedbatelné množství a máte-li na zahradě bazén o rozměrech 8 x 4 metry, je nějakých 160 litrů vody na den nicotné číslo. Jenže když máte vodu doplňovat z vodovodního řadu a platíte za vodné a stočné 170 Kč (rok 2024 Kladensko a Mělnicko), brzy zjistíte, jak to leze do peněz. Za měsíc zaplatíte za dopouštění vody 816 Kč a za půl roku koupací sezóny to bude necelých pět tisíc Kč. Pokud budete bazén provozovat patnáct let, což je životnost solární plachty (může být i delší, než 15 let), za tu dobu zaplatíte, tedy vlastně vyhodíte oknem zcela zbytečně 74 tisíc korun.
Nebylo by tedy lepší plachtu pořídit a za ušetřené peníze koupit celé vaší rodině například jízdní kola na dovolenou na Třeboňsku? Nač hradit ze své kapsy vypařenou vodu, to už hraničí s bláznovstvím, nebo snad ne?