Stěhování do Itálie je téma, které bychom si mohli připomenout poslední částí ze slavné trilogie „Slunce seno…“. Pamatujete se na zájezdový autobus vypravený z jihočeských Hoštic u Volyně, kterak směřoval k Jaderskému moři, aby ukojil zvědavost a touhu vesnických obyvatel po objevování exotických destinací? Děj filmu se odehrává v letním období, což je sice pro zájezd k moři optimální, ale nikoli pro stěhovací proces. Jestliže míříte natrvalo do této destinace, naplánujte stěhování tak, abyste se vyhnuli extrémním letním teplotám.
Zimní stěhování – jestliže vysloveně nemíříte do Alp a naopak se stěhujete do teplejší středomořské oblasti, nechte to raději na chladnější roční období. I v zimě je to poměrně příjemné počasí, teploty v zimě tu šplhají v průměru k dvanácti stupňům Celsia (nad nulou) a velmi příhodný je ke stěhování do Itálie zejména podzim nebo jarní měsíce duben a květen.
Stěhování v noci – výhodnou stěhovací alternativou je noční akce. Pokud se musíte přestěhovat v létě, je rozumné vydat se na cestu z České republiky v podvečer, kdy již teploty vzduchu klesají na únosnou mez. Kupříkladu z Prahy do Bologni trvá jízda přibližně deset hodin, takže i s přestávkami ji zvládnete s výjezdem z Prahy v 17 hodin do šesté hodiny ranní. Něco jiného je ovšem situace, kdy pověříte stěhováním profesionály a sami se do Itálie dopravíte letecky, tehdy se můžete stěhovat kdykoli a tropická vedra vám v zásadě nijak neublíží.
Administrativa – nezapomeňte věnovat dostatek času všem administrativním krokům a nenechávejte je na poslední chvíli. Vyplatí se začít s přípravami již měsíc před stěhováním, budete potřebovat vyřídit nové doklady, školu, zaměstnání, nájemní smlouvy, smluvní vztahy s dodavateli energií, vyřídit požadavky na finančním úřadě, nahlásit změnu adresy na různé instituce a zajistit parkování pro stěhovací vůz.