Když se mladí lidé po dovršení plnoletosti rozletí do světa, opustí své rodiče a chtějí se osamostatnit, nemají to jednoduché. V současném světě (pokud nechcete být vysloveně bezdomovci) máte na výběr dvě možnosti. Buď budete bydlet v pronajatém bytě nebo rodinném domě, anebo si pořídíte vlastní. Mladí lidé nemívají naditou peněženku, aby z ní financovali bydlení za hotové peníze, jestliže zatouží po novostavbě přízemního bungalovu, a tak jedinou možností, jak dům získat, je hypoteční úvěr. Kdo požádá o nebankovní americkou hypotéku, a dodržuje smluvní podmínky, začne svůj život měnit k nepoznání v porovnání s tím, co se nastěhoval do pronajatého městského bytu. A teď si představte, že se po dvaceti letech potkají dva bývalí spolužáci, a povykládají si navzájem, jak kdo prožil svůj život.
Ten s vlastním domem se pochlubí, že mu ještě zbývá platit čtyři roky hypotéku, a že měsíční splátky jsou únosné, takže s tím nemá problém. Za tu dobu si ale již pořídil bazén s tepelným čerpadlem, fotovoltaické panely a ušetřil i na vysněné auto, ale hlavně bydlí v rekreační oblasti, s krásným výhledem na řeku, v čistém, tichém a klidném prostředí daleko od města, například na středním toku Berounky.
Ten druhý si ve vzájemném rozhovoru uvědomí, že vlastně celých těch dlouhých dvacet let živil pronajímatele, a ten z jeho peněz ušetřil začnou sumu, za níž si koupil další byt, který pronajímá, a tím pádem je z něho ještě větší boháč. A vlastně mu došlo, že za dvacet let nájemního bydlení pouze vyhazoval peníze oknem a nemá nic. Je stále jednou nohou na ulici, protože si není jistý, zda a kdy pronajímatel vypoví nájemní smlouvu. Je fakt, že se nemusí starat o údržbu domu, ale bydlení v cizím prostředí je svým způsobem svazující, protože tu svévolně nemůžete provádět žádné stavební úpravy a vylepšit si vaše bydlení k obrazu svému.