Podlahové topení je výzva pro amatérské kutily


Dávno pryč je doba, kdy si podlahové vytápění pořizovali jen lidé, co počítali s betonovou vrstvou na stávající podlaze, a co se smířili s tím, že v případě závady bude nutné beton rozbít a proměnit byt v prašné a hlučné staveniště. Dnes se na topení v podlaze jde jinak, především je třeba zmínit, že není zapotřebí žádný beton, a že případná závada neznamená nájezd stavebních dělníků se sbíječkou do obýváku. Dnes si topení v podlaze můžete zhotovit i vy, jste-li alespoň trochu zruční a rádi přijímáte zajímavé výzvy. Srdcem podlahového topení jsou systémové desky, vyrábí se z vysokohustotního polystyrenu s drážkami pro topné hadice a pokládají se na podlahu tak, aby tu vznikl jeden nebo více topných okruhů.

topení dřevem

Jakmile se desky položí na podlahu a do drážek vsunou hadice, je v podstatě největší podíl práce hotov, a v tuto chvíli pak žezlo předáváte instalatérům, kteří zapojí hadice do rozdělovače a rozdělovač pak k topnému zdroji. Jakmile topná soustava topí, zaklopí se systémové desky cemento-vláknitými deskami pochozími a na ně se pak položí podlahová krytina, například koberec nebo plovoucí podlaha. S podlahovým topením můžete uspět i v podkrovních prostorách, kde jste omezeni nosností podlahy, a kde by klasické podlahové topení s betonem nebylo možné využít. A jaké jsou vlastně výhody podlahového vytápění?

podlahové vytápění

Rovnoměrné teplo – teplo se odtud šíří do prostoru tak, že bývá stejná teplota u stropu i u země, není pak nutné místnosti přetápět, což ve finále šetří vaši peněženku.

Bosonohá zima – zimu ve vaší domácnosti lze od října do dubna prožít zcela naboso, bude vás to zřejmě také lákat vyzout pantofle a bačkory, svléknout ponožky a užívat si tu rozkoš z tepla na bosá chodidla. Tímto způsobem se posilují tělesné (energetické) meridiány podobně, jako na reflexních masážích, což podporuje buněčnou regeneraci a také dobrou náladu.

Přejít nahoru