Máte rádi překvapení? Samozřejmě máme na mysli to dobré překvapení, například pokud objevíte pod vánočním stromkem to, po čem jste toužili, anebo vás překvapí svou milou návštěvou někdo, koho byste rádi viděli častěji. Taková překvapení jsou vítaná a vzpomínáme na ně pak po zbytek života. Jenže není překvapení jako překvapení, některá vás mohou i vyděsit. Jedním z nich je i vzduchotechnika v paneláku. Co je na vzduchotechnice děsivého, vždyť je to jen hromada plechu, a navíc ukrytá ve stoupačce, takže pokud se poškodí, zkoroduje a rozpadne se, nic zvláštního se nestane, rozhodně to nemá děsivý scénář. Ono je to ale poněkud složitější.
Do vzduchotechniky neustále proudí vzduch, to je jasné. Nasáváme jej tam z ventilátorů z kuchyní, z toalet a z koupelen. Jenže vzduch není sterilní, spolu s ním se do potrubí dostane i prach, a ten se usazuje na stěnách ocelového plechu. To ale není vše, pokud nasáváte z kuchyňské digestoře výpary, například z pečení či smažení, putuje do vzduchotechniky i mnoho mastnoty, a ta se ve spojení s prachem stává dokonalou lepkavou hmotou. Pokud tento proces trvá měsíce až roky, za tu dobu se uvnitř potrubí usadí třeba jeden nebo dva milimetry mastného prachu.
Mastný prach je dle vyjádření hasičů jednou z nejnebezpečnějších hořlavin a někdy i výbušnin. Pokud se pak do potrubí dostane jiskra od sporáku a zapálí tuto vrstvu, oheň se rychle rozšíří i do bytu a můžete vyhořet. A že to není výmysl, prokazují fotky vyhořelých bytů, které si můžete prohlédnout na stránkách hasičských záchranných sborů. Rozhodně to není legrace a vyhořet jen kvůli takové prkotině, což je podobné, jako když zanedbáte revizi elektroinstalace, vás pak bude mrzet do konce života. Přijít tak snadno o střechu nad hlavou je opravdu to, čemu se lidově říká, že je to na mrtvici nebo na infarkt.