Plánujete pozvat na návštěvu vaše přátele, kteří jsou zvědaví, jak vlastně funguje podlahové topení zhotovené svépomocí? Zajímají je detaily, jak jste postupoval při práci a jaké jste použil technologie? Pokud vaši blízcí nikdy nic neslyšeli o systémové desce podlahového topení, pak byte jim mohl vysvětlit, co je třeba a přiložit na ukázku zbytky materiálu, který jste na výstavbu topení využil.
Systémová deska – na kousku odřezku systémové desky z vysoko hustotního polystyrenu s hliníkovou odrazovou vrstvou snadno zobrazíte základ – samotné jádro topného systému. Pokud bude v desce viditelný otvor pro topné potrubí, můžete předvést, jak se trubky vtlačí do desek, a namalovat pak na papír, jak se jednotlivé topné okruhy od sebe oddělují.
Rozdělovač – topné hadice se v několika okruzích zapojí do rozdělovače, ten je již viditelný a lze jej vašim přátelům ukázat, jak vypadá a jak pracuje. Rozdělovače bývají často umístěné ve zdivu pod omítkou ve formě skříně a uvnitř pak máte přístup k jednotlivým komponentům. Rozdělovače podlahového topení by měli zapojit instalatéři, protože toto je již odborná práce a souvisí i se zapojením rozdělovače do topného zdroje, například k tepelnému čerpadlu nebo ke krbovému výměníku. Musí se tu dodržet řada postupů a amatéři by tu mohli nasekat spoustu chyb.
Cemento-vláknité nebo sádro-vláknité desky – jakmile se topení natlakuje vodou, odvzdušní a oživí a zjistí se, že je vše v pořádku, je možno provést finální pokládku kročejových desek. Ty jsou velmi pevné i přes jejich relativně malou tloušťku. Na tyto desky se pak už bez problémů pokládá finální podlahová krytiny – koberce, dlažba, plovoucí podlaha, vinyl, palubky, parkety atd. Pokud vám zbyde kus sádro-vláknité desky, můžete ji vašim přátelům také ukázat, aby věděli, po čem to vlastně šlapou.