Vlastní je chutnější


Život na vesnici má pár nevýhod, jako je třeba dojíždění do města za prací, ale oproti tomu je tu velká řada výhod, které byste jako vlastníci rodinného domku na vesnici a hlavně zahrady, měli stoprocentně využít. A co že to je? NO přece výhoda vypěstovat si spoust zeleniny a ovoce sami, na vlastním pozemku, vlastní prací, ale hlavně zdravě, protože budete vědět čím jste zalévali či hnojili. Mít vlastní zahradu, to asi nebudete rýt a přeměňovat ji celou na pole a pěstovat brambory ve velkém, ale zasadit si jeden dva řádky vlastních brambor, to může být při jejich sklizni opravdová laskomina, kdy čerstvě vykopané a uvařené brambory jen přelijete máslem, posypete zelenou cibulkovou natí a mňam.

kvalitní skleník

Nepotřebujete nic víc. Pokud jste zahradník začátečník, můžete začít pěstováním bylinek. Stačí menší záhonek a na něm může vyrůst pažitka, máta, bazalka, jakékoliv koření, které rádi v kuchyni používáte. Čerstvě natrhané chutná vždy lépe. Pokud se vám s bylinkami bude dařit, tak proč nezkusit něco trochu víc náročnějšího a pustit se do rajčat, paprik, okurek nebo kedluben? Netroufáte si? Tak možná můžete zkusit začít pěstovat v kvalitním skleníku Skleniky.eu, protože ten vám s pěstováním pomůže.

kvalitní skleník

Skleník dá rostlinkám ochranu před větrem, ale i před silným sluncem, či naopak na jaře může rostlinky podpořit v růstu, protože je ochrání před mrazem. Sazeničky předpěstované ve skleníku můžete přesadit do volné země a ve skleníku můžete pěstovat další rostliny. A víte, na co se dá ještě skleník použít. Možná vás to překvapí, ale můj kolega z práce má skleník jako obrovské terárium na léto pro svou agamu. Agama mu loví nepříjemný hmyz, a přitom má nesrovnatelně větší prostor, než by měla v domě v teráriu. Agama se nedá vycvičit ani není přivázaná, ale má ji takto už několikátým rokem, a ještě mu mimo skleník neutekla.

Přejít nahoru